תסמונת מטבולית

התסמונת המטבולית (נקראת גם תסמונת X), היא שם כולל למספר הפרעות בריאותיות, שכל אחת מהן מהווה גורם סיכון להתפתחות האחרות, והן כולן מהוות גורמי סיכון לסוכרת סוג 2 (סוכרת מבוגרים) ולתחלואה של מחלות לב וכלי דם (בהן טרשת עורקים, התקפי לב, שבץ ועוד).
בעולם המודרני ישנה עליה בשכיחות התסמונת המטבולית, בהשפעת המעבר לתזונה יומיומית מתועשת, הלחץ בו אנו מצויים והרגליי החיים הפוגעים בבריאותנו ומעודדים דלקתיות.
הבסיס להפרעות כולן הוא תנגודת לאינסולין, ומאפייני התסמונת עשויים לכלול השמנה, אי סבילות לגלוקוז, הפרעות במטבוליזם השומנים ויתר לחץ דם.

התסמונת המטבולית כוללת מגוון הפרעות אשר בהן אני מתמחה ומטפלת:

 • הפרעה בסבילות לגלוקוז (Impaired Glucose Tolerance, IGT) או הפרעה ברמת הסוכר בצום (Impaired Fasting Glucose, IFG), קדם סוכרת וסוכרת.
 • עלייה בתנגודת לאינסולין / עמידות לאינסולין.
 • השמנה בטנית המאופיינת בהיקף מותניים של למעלה מ- 88 ס"מ בנשים ולמעלה מ-102 ס"מ בגברים.
 • דיסליפידמיה – חוסר איזון בשומני דם ובעיקר יחסי TG, HDL, כולסטרול כללי ויתר שומני דם. חוץ מפרמטרים אלו ישנם נוספים שלא נבדקים בבדיקות דם רגילות (רק במעבדות פרטיות או במצבים מיוחדים), והם בעלי יכולת גבוהה יותר לנבא סיכון למחלות לב וכלי דם (כגון: LDL קטן (Pattern B), LDL קטן ומחומצן, רמות הומוציסטאין).
 • יתר לחץ דם
 • כבד שומני
 • חומצה אורית גבוהה בדם
 • שחלות פוליציסטיות

הימצאות אחת מההפרעות מגבירה את הסיכון להימצאות הפרעות נוספות המשויכות לתסמונת המטבולית. הפרעות התסמונת מהוות גורם סיכון מרכזי להתפתחות מחלות לב וכלי דם, סוכרת, שבץ ומחלות נוספות.

"...בפעם הראשונה הצלחתי להבין ולחוות את המשמעות האמתית של גופנפש ואת ההשפעה הכל- כך משמעותית על חיי היום יום שלי. הטיפול השבועי אצלך תמיד מחזיר את הגוף שלי לפוקוס ואת הנפש לרוגע ושלווה. זהו טיפול שלדעתי כל אחד חייב לעצמו בכדי לשפר את איכות חייו. תודה רותם והמון אהבה. ניב קפלן"

מהו גורם הסיכון העיקרי להתפתחות התסמונת המטאבולית?

הגורף המשותף לכל הפרעות התסמונת המטאבולית הוא עמידות לאינסולין. במצב פיזיולוגי תקין ובריא, הפרשת האינסולין גורמת לסוכר להיכנס לתאי המטרה – תאי כבד, תאי שריר, תאי מוח וכו' – לטובת ייצור אנרגיה ע"י תאי הגוף. כאשר קיימת עמידות לאינסולין, הסוכר אינו נכנס לתאים ומצב זה גורם לתחושת רעב, עייפות, חשק לפחמימות, סוכרים ובצקים, ולפגיעה בתפקודים נוספים.

עמידות לאינסולין גורמת לתופעות התסמונת המטבולית ואלו עשויות לגרום לבעיות הבריאותיות הבאות:

 • עלייה במשקל והשמנה
 • סוכרת סוג 2 (סוכרת מבוגרים)
 • כבד שומני
 • התפתחות מחלות לב וכלי דם (בהם טרשת עורקים והתפתחות מחלת לב איסכמית ואירועי מוח – שבץ).
 • מצב דלקתי כרוני
 • שרשרת ליקויים בכל תא ואיבר בגוף

ניתן לטפל בהפרעות התסמונת המטבולית באופן טבעי ויעיל מאד! הרעיון הוא לזכור שכל אחת מהתופעות מעידה למעשה על ירידה בתפקודים פיזיולוגים וביניהם גם תנגודת לאינסולין. נרצה לטפל בהפרעות אלה ובתנגודת לאינסולין, במידה וכבר התפתחה, ולהשיב את הגוף לתפקוד יעיל ובריא בהקדם. הפעולות שנעשה ימנעו החמרה והופעה של הפרעות קשורות נוספות, אשר עלולות לגרום לגוף לפתח עמידות לאינסולין ולהיחשף למצבי חולי נוספים.

כך נטפל בקליניקה:

אבחון והגדרת יעדים לטיפול

התסמונת המטבולית משפיעה על מערכות רבות בגוף. כדי להתאים לכל מטופל את הטיפול המדויק לו, חשוב מאוד לאבחן נכון ומעמיק. במהלך העשור האחרון אבחנתי וטיפלתי באינספור נשים וגברים אשר סבלו מהפרעות התסמונת המטבולית וסייעתי להם ליצור ריפוי ואיזון לטובת אורח חיים בריא יותר, תוך ביטול הצורך להשתמש בתרופות.

האבחון כולל תשאול מקיף אודות אורח חייו, הרגליו ומצבו הגופני והנפשי של המטופל, פענוח נכון של בדיקות דם קונבנציונליות, מדדי גוף מסוימים (שאליהם נשוב בהמשך הטיפול לשם ביצוע השוואה) והתייחסות למצבו הבריאותי של המטופל ולתרופות שהוא מקבל.

לאחר האבחון אנו מגדירים יעדים ומטרות אשר לפיהם נמדוד את קצב ורמת האפקטיביות של הטיפול.

הטיפול בתסמונת המטבולית כולל:

 • תכנית תזונה בהתאמה אישית, ככלי מפתח חשוב בתהליך.
 • תכנית טיפול אישית הכוללת תוספי תזונה וצמחי מרפא מיוחדים אותם אני בוחרת בקפידה בהתאם למצב המטופל וביחס לתסמונת המטבולית הייחודית לו (למשל: יתר לחץ דם והשמנה, קדם סוכרת, חוסר איזון בשומני הדם – לכל אחד מאלו טיפול שונה).
 • מתן כלים ליצירת הרגלי אכילה ואורח חיים בריאים ונכונים לאורך זמן.

מטרה חשובה בטיפול היא לסייע למטופל להצליח בשינוי הרגלי התזונה והאכילה שלו ולגרום לו להרגיש "בבית" עם הבריאות שלו. לכן, נדייק כל הזמן את ההמלצות ונוסיף כלים שיסייעו בכך. לצד זה, לאורך כל תהליך הטיפול אנו בודקים את העמידה ביעדים שהגדרנו מראש ובהתאם להתקדמות אני מעניקה כלים למימוש ההמלצות. במידת הצורך והרצון, ניעזר במדידות של היקף המותניים ולאחר כ- 3 חודשי טיפול נחזור על בדיקות הדם כדי לבחון את קצב השיפור והתקדמות הטיפול ולדייק בהתאם.

תוצאות מצופות

הטיפול בתסמונת המטבולית מוביל לבריאות כללית הרבה יותר טובה. העייפות יורדת, התשוקה לפחמימות ולבצק יורדת ומצב הרוח משתפר יחד עם העלייה באנרגיה. התזונה וההרכבים המוצלחים של תוספי התזונה והצמחים מסייעים להחזיר את מערכות הגוף לתפקוד תקין ויעיל ולהשיב את המנגנונים והתפקודים שלקו, למצב בריא ויעיל.
בנוסף, כל מערכות הגוף קשורות זו לזו ולכן כאשר ניתן טיפול נכון לתסמונת המטבולית, כחלק מהתהליך השלם, ההשפעה החיובית ניכרת על הגוף כולו ועל היבטים בריאותיים רבים, בהם: שיפור בזיכרון, עליה בליבידו, חיוניות ועוד.

אם קיימת אצלך אחת או יותר מהפרעות התסמונת המטבולית, אני מזמינה אותך לטפל בהן מהשורש וליהנות מגוף בריא וחיוני לשנים רבות.

יש לך שאלות? רוצה להתייעץ?

אני מזמינה אותך ליצור איתי קשר בטלפון
052-2402012

או להשאיר את פרטיך ואצור איתך קשר בהקדם

3 הסודות להתמדה בתפריט בריא, בקלות וביעילות- מדריך וידאו במתנה

לקבלת המדריך והרשמה לסדרת מסרים
Scroll to Top
דילוג לתוכן